Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie
pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot
żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro

papież Benedykt XVI

czwartek, 5 kwietnia 2012

Trzęsak pomarańczowożółty suplement

ponieważ po opublikowaniu mojego zapytana na Bioforum
wywiązała się krótka dyskusja w której padło mnóstwo ciekawych informacji, których gdzie indziej znaleźć trudno, jak nie jest się pasjonatem grzybów. zatem zamieszczam wkopiowane stamtąd posty.

Mirosław Gryc (mirek63) na forum od maja 2009, wypowiedź #3201
Marcin Piątek gdzieś już się na temat tego grzybka wypowiadał.
Jeśli chodzi o substrat liściasty to Tremella mesenterica(pasożytuje na powłocznicy), ale żeby sprawa nie była tak prosta to wyłoniono z tego gatunku jeszcze Tremella aurantia która pasożytuje na skórniku szorstkim.
Do odróżnienia tylko pod mikroskopem:-(
Możesz jednak założyć że dobrze wytypowałeś, bo ta druga ponoć występuje w Polsce bardzo rzadko, o ile w ogóle występuje.
 
Darek Karasiński (olaras) na forum od maja 2002, wypowiedź #1859
Tremella aurantia jak najbardziej występuje w Polsce chociaż rzeczywiście bardzo rzadko. Moim zdaniem ten gatunek można bez najmniejszego trudu i bez użycia mikroskopu odróżnić w terenie od Tremella mesenterica. Po pierwsze, co już napisano powyżej, na podstawie żywiciela (Stereum lub Peniophora), a po drugie po wielkości owocników. U Tremella mesenterica owocniki są zazwyczaj niewielkie, natomiast Tremella aurantia ma owocniki znacznych rozmiarów. Najmniejszy, młody okaz tego gatunku jaki widziałem w Puszczy Białowieskiej miał wielkość męskiej pięści, a największy miał rozmiar całkiem sporego kalafiora. Różnią się także konsystencją - T. aurantia ma zwarty, twardo chrząskowaty miąższ, coś jak Auricularia hirneola-judae, i jest on , matowy (nieprzeźroczysty), jakby "suchy", a miąższ T. mesenterica jest dość luźno galaretowaty, wodnisto-półprzeźroczysty i dopiero wysychające okazy stają się matowe. Wiem, że wielkość owocników i ich konsystencja to są cechy mało konkretne, zwłaszcza dla kogoś kto nie miał okazji spotkać T. aurantia i przekonać się osobiście jak ten gatunek bardzo różni się od T. mesenterica. Dla polujących na Tremella aurantia (nie mikroskopujących) pozostaje dokładne oglądanie podłoża dla stwierdzenia obecności żywiciela, a jak się trafi gałąź ze Stereum i żółtą Tremella to wtedy na pewno znajdą się na forum chętni do wzięcia tego pod mikroskop :-)
 
 

Brak komentarzy: