Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie
pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot
żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro

papież Benedykt XVI

czwartek, 13 lutego 2014

Osadnik

Na początku ankieta skojarzeń.
Zaznacz pierwsze skojarzenie ze słowem "osadnik":
a - człowiek który kolonizuje nowe tereny.
b - basen przeznaczony do osadzania w nim zawiesin niesionych przez wodę.
c - gatunek motyla z rodziny rusałkowatych.

No niby fakt, blog jest przyrodniczy to punkt "a" można by spokojnie od razu odrzucić- no ale mówimy o tzw "pierwszej myśli" a nie o analizie.

Motyla tego "odkryłem" przeczesując przepastną liczbę moich zdjęć które jakoś od lat nie mogą doczekać się selekcji, klasyfikacji, nazwania, opisania, umieszczenia we właściwych folderach - słowem opracowania. Tymczasem rozpaczliwie potrzebowałem czegoś do wrzucenia na bloga, bo cokolwiek moja aktywność na nim przygasła. W sumie, to nic nowego, ciekawego, czegoś czego jeszcze bym nie opisywał nie zachodzi w moim pobliżu, a jak zachodzi, to akurat nie mam przy sobie aparatu - jak wtedy gdy krogulec przez ponad minutę latał mi nad głową (znaczy nie tyle mi, co w okolicy, ale zdjęcia miał bym przednie). Wzmiankowane kiedyś wrony siwe, widziałem tylko raz na początku tegorocznej pseudozimy. Więc logiczne że trzeba było przetrząsnąć "wrzutowisko" i... faktycznie - motyl którego brałem za opisywaną wcześniej megerę (której nota bene też nie opisywałem, choć mam zdjęcia i byłem pewien że już o niej pisałem... ale komedia pomyłek ;-) ), okazał się:

Osadnik egeria (Pararge aegeria)

Motyl dzienny z rodziny rusałkowatych a do tego... Satyrinae!!!
(czyli oczennicowaty - znaczy taki co ma "oczy" na skrzydełkach - ale mniejsza o oczy - ważne są te skojarzenia z Satyrem - który dziwnie bliska jest mi personą ;-) )    


Powtarzam zdjęcie bez lampy. Aczkolwiek i z lampą widać że mamy do czynienia z samiczką.
Samczyk miał by jeszcze jedno maleńkie "czwarte oczko" w dolnej parze skrzydeł (i inny kształt odwłoka, ale tego na tych zdjęciach i tak dobrze nie widać, więc nie ma co się rozwodzić nad tematem) 

O egeriach, nic wiele napisać nie potrafię - ot czasami pojawiają się pojedynczo lub w większym zgrupowaniu w okolicach "marcinki", tam też ją wypatrzyłem.
Więcej zdjęć i ciut więcej informacji na stronie lepidoptera.eu. 

6 komentarzy:

ikroopka pisze...

Ja skojarzenie mam prostackie, czyli to pierwsze, filmów sie naoglądałam:)

makroman pisze...

Wiesz Ikropko - jest jeszcze czwarte znaczenie - osadnik szlamowy - to taki basen z wodą, gdzie przechowuje się super toksyczne substancje z którymi nie wiadomo co zrobić. Kiedyś o tym też napiszę.

Mo. pisze...

A ja, pomimo tego że jestem blond, wiedziałam, że pytanie jest podchwytliwe i że chodzi o motyla :). I dziękuję za komentarz u mnie, po raz kolejny jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy i pasji, z jaką się wypowiadasz. Myślę, że byłbyś osobą, którą mogłabym słuchać godzinami i wiem też, że cięte riposty nie są Ci obce :) co tylko podnosi atrakcyjność Twoich wypowiedzi :).

makroman pisze...

Mo - dzięki (spłoniłem się jak małolata ;-)
A propos tego łupka, nie miałaś go przypadkiem w ręce? bo z grubości ziaren można wywnioskować mniej więcej w jakiej odległości od brzegu powstawał.

przemijanie pisze...

Chciałam się pochwalić, że ja takiego motylka też spotkalam, w Dolinie Małej Łąki czekał na mnie :-)

http://tiny.pl/qlcqd

ps.
teaz skorzystałam z okazji i uzupełniłam jego nazwę, oooooole :-)

makroman pisze...

Bo te motylki lubią górskie powietrze.