Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie
pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot
żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro

papież Benedykt XVI

piątek, 13 marca 2009

Noc - ranek - pustułki

Ładna była wczorajsza noc, lekki wiaterek, niewielki mróz, powietrze przejrzyste, lekko skrzące - w sam raz do nastrojowej fotografii.Godzina23.30 widok z okna kuchni mojego mieszkania. Kościół Misjonarzy, wieżowiec przy Pułaskiego i jasne światło księżyca. Żeby jeszcze nie te kable porozwieszane wszędzie, bez ładu składu i miłosierdzia...Poranek, widok z tego samego okna. Akurat czekałem aż woda na kawę zacznie się gotować. Dobrze jest wcześnie wstawać i późno kłaść się spać. Zaległości snu, można odrobić w południe.Wreszcie jest - za kilka chwil, będzie już tylko oślepiającą białą plama na niebie - ale przez moment to czerwona magiczna kula.Ten maleńki punkcik zakreślony na czerwono, to pustułka. w locie godowym. Ta parka była pierwszą którą obserwowałem tego roku w samym Tarnowie. Wcześniej (dwa dni) widziałem parkę na budynkach elektrociepłowni, gdzie gniazdują, ale nie miałem aparatu przy sobie - przy czym EC nie leży w samym Tarnowie, ale na jego głębokich peryferiach.
No więc mogę przyjąć że to pierwsza parka pustułek w mieście. Prawdopodobnie wcześniej gniazdowała w zakamarkach dachu Katedry, ale w trakcie remontu została stamtąd przepędzona i osiedliła się w jednym z okien poddasza budynku Studium Nauczycielskiego.
Posted by Picasa

2 komentarze:

dok pisze...

Nie pozostaje nic innego, jak Ci uwierzyć na słowo:-))

Ale jeżeli następnym razem w "zakreślonym kółeczku" będzie UFO, pozostanę w lekkim dystansie:-DDDD

makroman pisze...

Doc - pustułki obserwuję od kilku lat - wiem gdzie gniazdują, gdzie polują itp.
Zdjęcie jest takie jakie jest - bardziej chciałem pokazać charakterystyczną dla Tarnowa boczną fasadę banku.

A co do ufo...przecież jest to zdjęcie.

http://1.bp.blogspot.com/_FL0vPogiaj4/SauJpwQwazI/AAAAAAAADUs/OLSafeNfmps/s1600-h/DSCF1073.RAF+%5BRozdzielczo%C5%9B%C4%87+Pulpitu%5D.jpg