Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie
pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot
żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro

papież Benedykt XVI

piątek, 19 czerwca 2009

Z bardzo daleka i z bardzo bliska


Dawno, dawno temu, gdy posługiwałem się jeszcze kompaktowym HP 745, zdarzyło się coś co zdarza się kilka razy do roku - z Tarnowa (Mościc) widać było Tatry.
Ścisłej Tatry Wysokie i Bielskie - słowackie.
Od tego czasu obiecuję sobie powtórzyć te zdjęcia ale...no właśnie...Wymaga to wyjścia zimową pora na dach elektrociepłowni pod koniec nocnej zmiany i to pod warunkiem że będą spełnione określone kryteria pogodowe, czyli utworzy się z warstw powietrza swoisty światłowód.

ale tu już zapraszam do opisu zaczerpniętego ze strony
e-góry

"...Takie warunki występują w czasie zimowego wyżu – tworzy się wówczas inwersja temperatury, co oznacza, że najchłodniej jest w dolinach i obniżeniach. Tam gromadzą się zanieczyszczenia, widoczne z wyższych wysokości jako szare zmętnienie lub morze chmur. Ponad nimi powietrze jest cieplejsze i suche. Wyjątkowo korzystne dla tak dalekich widoków jest jednak coś jeszcze: podwójna inwersja temperatury. Oznacza to, że na samym dole jest zimno, wyżej robi się cieplej – tu kończą się nagromadzone zanieczyszczenia, ale powyżej nich, już w strefie czystego powietrza, znajduje się warstwa jeszcze cieplejszego powietrza. Co to oznacza dla obserwatora znajdującego się gdzieś na obszarze Wysokiego Jesionika i patrzącego na południowy wschód? Wystąpi łagodne ugięcie światła przy przechodzeniu z powietrza rzadszego do gęstszego (chłodniejszego), a potem ponownie do rzadszego, mniej więcej po linii stycznej do zakrzywionej (wskutek kształtu Ziemi) granicy tych ośrodków. To ugięcie jest znacznie większe niż normalna refrakcja atmosferyczna. Pasmo Tatr zostanie nieco podniesione i najwyższe góry Polski i Słowacji ukażą się w pełnej krasie. To efekt podobny do przejścia światła przez pryzmat, a matematyk dodałby, że gradient gęstości powietrza jest wtedy duży, i to na znacznym obszarze. [...]

Tekst Witold Gorączko i Witold Papierniak


Prawie juz zapomniałem o tych zdjęciach aż tu nagle odzywa się do mnie facet, Mateusz z
Dalekich Obserwacji

i proponuje bym przesłał im oryginały zdjęć to z nich zrobią stronę na swoim serwisie - nie mogłem odmówić i efekty przerosły moje oczekiwanie.

Zapraszam.Swoją droga, dopiero na tego typu zdjęciach i prezentacjach, doskonale widać, jak kretyńskim i niezgodnym z natura pomysłem są granice.

I choć nie mam powodów by kochać UE - to za to jedno...kasację przejść granicznych jestem jej wdzięczny.

A z bliska?
Jedno z najmniejszych stworzeń widocznych gołym okiem - roztocze.
Maleńki czerwony punkcik ruchliwy i niespokojny, szukający czegoś do jedzenia na powierzchniach dla nas wydawało by się jałowych.
Na zdjęciach prawdopodobnie roztocze z gatunku Trombidium, ale jak na mój sprzęt wyzwanie było zbyt wielkie, z tego co widać np. na Wikipedii - tym pajęczakom robi się zdjęcia przy pomocy mikroskopów w tym mikroskopów elektronowych - gdzież mi zwykłemu makromanowi do takiej specjalizacji?


Posted by Picasa

13 komentarzy:

rado pisze...

Dalekie widoki.
Przy okazji sprawdziłem jak to jest z Tatrami i Świętym Krzyżem (Sedlak pisał, że obserwował z okien klasztoru) i jest:

http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=401

To już jest odległość.

Roztocz wyszedł jak wyszedł. Powiedzmy, że artystycznie ;)

makroman pisze...

Robi wrażenie!!!!! taka odległość!

Zrób lepszego roztocza to pogadamy - jeden warunek - musi przeżyć!

A swoją drogą - jak zainstalowałeś sobie stat4u - zarejestrowałem się już i dostałem stosowny kod - ale co się z nim dalej robi?

rado pisze...

To tylko pokazuje, że nasz piękny skądinąd kraj jest generalnie płaski jak naleśnik niestety.

Nie zrobię. Robienie takich zdjęc bez mikroskopu to jak robienie portretów samym korpusem. Da się, tylko po co skoro prawie nic nie widać? Zresztą pochwaliłem Twoje fotki jako artystyczne więc co się czepiasz ;)

Trzeba wrzucić kod, który dostałeś (ten długo HTML) na własną stronę (Dostosuj, Gadżety podstawowe, HTML/JAVA SCRIPT). Wchodzisz z ikonki jaka Ci wskoczy i ustawiasz co tam Ci pasuje.
Oczywiści to nie ja taki mądry tylko Ange, która udzieliła mi lekcji.

meloman pisze...

Zaraz, zaraz Makro. To te zdjęcia robiłeś kompaktem? Nie wierzę. Mnie perspektywy zupełnie nie udają się. Choć szkło mam dość dobre (Pentax w Benq) to ostrości NIGDY nie da się ustawić. Żadne zdjęcie z głębokim kadrem nie wychodzi. A może jest na to rada? O jednej to wiem. Zmienić aparat na lustrzankę :-)

makroman pisze...

Rado - nic z tego - ja za głupi na to jestem - wychodzą jakieś ostrzeżenia i pouczenia o błędach, nieprawidłowych znakach itp.

Meloman - bo trzeba myśleć inżynieryjnie - skoro coś nie daje nam wymaganych efektów, to trzeba to coś dostosować - ponieważ jednak grzebanie w trzewiach aparatu fotograficznego to czynność ryzykowna, przeto trzeba grzebać na zewnątrz niego - inaczej mówiąc potrzebna jest nasadka tele. Są odpowiednie wzory pozwalające dobrać szkło w celu uzyskania odpowiedniego efektu - można tez metodą prób i błędów, zwłaszcza gdy z założeń finansowych projektu wynika iż nie będzie nas stać na specjalne zamawianie szkieł - ja zastosowałem radziecką lunetę o 10 krotnym przybliżeniu i jasnym obiektywie - efekt widać. Aparat udało się oszukać - choć akurat HP całkiem nieźle radził sobie z dalami.

rado pisze...

Makro
Niemożliwe żebyś był głupszy ode mnie. Przynajmniej w tej dziedzinie ;)

Może skopiowałeś nie to co trzeba?
Trzeba skopiować te dziwne znaczki pod zdaniem (w mailu):

,,Uzytkownicy BLOG'ow sa takze proszeni o kzystanie z generatora !!!"

Crazy pisze...

makro
jak ja bym chciał w góry...

Tylko popatrzeć pozostaje...
pozdrawiam

makroman pisze...

Rado - wykopiowałem prawidłowo - tylko może wklejam w kiepskie miejsce. Próbowałem już w dodaj gadżet i w trybie edycji HTML...i kicha wszędzie.

Crazy - na co czekasz - wakacje już a budowy przecież nie masz.

rado pisze...

Jak wejdziesz w ,,dodaj gadżet" szukasz tego gadżetu na liście.
Na 3 chyba pozycji jest gadżet, który nazywa się HTML/Java Script. Dodajesz ten gadżet i kopiujesz tam te cudaki z maila od postt4u. Tylko tam to pasuje.

ptaszka pisze...

Gdybym miała superwzrok i zaistniałaby nawet poczwórna inwersja, od siebie Tatr nie wypatrzę:-)

meloman pisze...

Makro patrz, o ile nie zrobiłeś już tego

http://www.blogger.com/choose-gadget?blogID=6447742271651237128&sectionId=sidebar

i tak jak pisze Rado dajesz "+", wyskakuje kartka, a na nie duże okno, i tam wklejasz kod, szesnastolinijkowy!!! który powinineś już mieć. I tyle.

meloman pisze...

Dzięki Makro. Mistrzu oszukiwania aparatów ;D
Ja nie dysponuję żadnym teleobiektywem, ale popytam. Może ktoś ma jakiś, co mu nie potrzebny, bo kupowanie czegoś, co nie wiadomo jaki skutek da, mija się z celem. Lepiej sobie aparat kupić.
Makro, a co myślisz o kupnie używanego aparatu?

Anonimowy pisze...

Nie wiem, jaka odległość dzieli Tarnów od Tater Wysokich, bo mój "rekord" wynosi 130 km, z jakiej to odległości widziałem Etnę .

Sycylia generalnie jest płaska i nic tam wulkanu (3300 npm) , nie jest w stanie zasłonić.

dok