Zasoby naturalne powinny być zużywane w taki sposób, by czerpanie natychmiastowych korzyści nie
pociągało za sobą negatywnych skutków dla istot
żywych, ludzi i zwierząt, dziś i jutro

papież Benedykt XVI

niedziela, 21 czerwca 2009

Skamieniały konar

Całkiem przypadkowe znalezisko, ot przechodziłem koło małej kopki żwiru, która w tym miejscu stoi od...dziesięcioleci, spojrzałem, zaciekawiłem się , podniosłem, zważyłem w dłoni i ...no cóż trzeba było wysłać zapytanie na forum Przyroda.

Potwierdzenie niejednoznaczne, ale nawet na zdjęciach widać że w znalezisku występują wyraźne charakterystyczne dla drzewa słoje.
Są ciasno zbite, o małym promieniu krzywizny, co sugeruje iż ten kawałek drzewa nie był pniem ale stosunkowo drobnym konarem.Podobne występują w pobliżu na terenie Góry Wał
Uwaga znów jakiś debil zgłosił tę stronę do Googli jako "niosącą zagrożenie" - moim zdaniem większym zagrożeniem dla ludzi i cywilizacji jest polityka bezpieczeństwa Googli...
Ale ten na pewno stamtąd nie pochodzi. Bo to teren chroniony - zresztą dobywało się tam łupki, nie żwiry.Tarnów leży na skraju pradoliny Dunajca, a Dunajec to...prastara rzeka, starsza od Wisły - być może najstarsza rzeka na naszym terytorium - Starsza niż Pieniny. Podążała za cofającym się morzem, wymywając i nanosząc ogromne pokłady kamieni, żwirów i piasków z terenu niszczejących gór które stały tu zanim jeszcze przyszło morze, a potem zaczęły wypiętrzać się Karpaty.
Strasznie stare dzieje...
Posted by Picasa

6 komentarzy:

rado pisze...

Oznacz teraz gatunek to będziesz GOŚĆ ;))

makroman pisze...

stawiam na dęba...;-)

rado pisze...

Odważne otwarcie.
Ile stawiasz na tego dęba?

meloman pisze...

A może to gatunek drzewa, który już nie występuje?

makroman pisze...

Zgrzewkę piwa...

rado pisze...

Dobra. Ja przecinam.
Makro - Dąb
Meloman - ,,gatunek, który nie występuje".
Tylko kto Was rozsądzi?